SSH
Co to jest SSH?
Jest to podstawowa usługa internetowa służąca do pracy na zdalnych serwerach. Aby korzystać z SSH na odległym serwerze musisz mieć na nim konto shell’owe oraz zainstalowany na swoim komputerze program klienta usługi SSH.
W usłudze SSH cała transmisja jest szyfrowana. Zdalny dostęp do serwerów WIT możliwy jedynie poprzez SSH (Secure Shell). Usługa telnet jest zablokowana.
Programy umożliwiające połączenie poprzez SSH
Pod Windows:
Pod Unixa:
Logowanie na serwerze Oceanic
Aby “podłączyć” się z serwerem oceanic.wsisiz.edu.pl należy uruchomić program obsługujący protokół SSH (np. PuTTY).
Pojawi się okno programu witające na serwerze.
Należy teraz podać username w polu Login: i hasło gdy system o to poprosi w polu Password:. System nie wyświetli hasła w trakcie jego wpisywania! Jest to zwyczajna procedura logowania i identyfikacji użytkownika.
Po pozytywnej autoryzacji serwer poda kilka użytecznych informacji:
Last login: Mon Apr 27 14:39:09 from sz33.wsisiz.edu.pl Minimum: -1 Maksimim: 180 Ostrzeżenie: 30 Nieaktywne: 30 Ostatnia zmiana: lut 14, 2002 Hasło traci ważność: sie 13, 2002 Password Inactive: wrz 12, 2002 Account Expires: Nigdy
Teraz w skrócie wyjaśnię, co niektóre z tych informacji oznaczają:
Last login: Mon Apr 27 14:39:09 from sz33.wsisiz.edu.pl – podaje dzień, datę i godzinę ostatniego logowania do systemu oraz komputer, z którego nastąpiło logowanie.
Hasło traci ważność – dzień, w którym upływa ważność hasła.
Password Inactive – dzień, w którym hasło przestanie być aktywne.
Account Expires – data wygaśnięcia konta.
Czasem po zalogowaniu po informacji o ostatnim logowaniu pojawi się text: You have new mail. Będzie to oznaczać, że przyszła nowa wiadomość pocztą elektroniczną. Należy wtedy uruchomić Eudorę i odczytać pocztę.
Uwaga, serwer oceanic pracuje pod kontrolą systemu typy UNIX (a konkretnie Linux Fedora Core) – przyda się więc podstawowa wiedza nt. utworzenie katalogów, poruszania się po drzewie katalogów, uruchamianie programów itp. Znajomość DOS’a na niewiele pomoże, chociaż użytkownikom znającym DOS’a łatwiej będzie zrozumieć istotę UNIX’a.